Nii nagu igal mündil on kaks külge, on seda ka tehnoloogia kasutamisel. Nagu me teame on loodud laste arengu ja õppe-eesmärgil erinevaid suurepäraseid internetikeskkondi, milles saavad lapsed harjutada tähtede tundmist, sõnade moodustamist, arvude maailma, joonistamist jne. Minule väga südamelähedane keskkond on just eel- ja algkooli lastele mõeldud õppemängud MukiMuri internetilehel. Sarnaseid internetikeskkondi on loodud veel teisigi. Samuti saavad lapsed erinevate mängude kaudu olla oma fantaasiamaailmas ja seeläbi kogeda erinevaid rolle ja situatsioone.
Mündi teisel küljel kaasneb aga ka mitmeid erinevaid ohte. Üheks oluliseks ohuks on kindlasti lapse tervis. Pideva allapoole suunatud vaatamise tagajärjeks võib olla pinges kaelalihased ja nö. nutikael, kurnatud ja haiged silmad ning vähene füüsiline aktiivsus. Oht, et laps ei huvitugi millestki reaalsest ning kuna tema ümber on koguaeg nutiseadmed, siis on virtuaalmaailma sõltuvus kerge tekkima. Samuti on ohuks erinevad leheküljed või videod, sest kõik,mis internetis ringleb ei ole mõeldud laste silmadele. Kindlasti peab jälgima ka laste endi turvalisust, kuna internetis liigub ringi erinevate kavatsustega inimesi ning iial ei tea, kellega laps suhtlema juhtub.
Seega on väga tähtis roll täiskasvanud inimesel, eriti lapsevanemal, hoida silm peal ja jälgida tähelepanelikult, millega internetis tegeletakse.
Kuigi eelkooliealised lapsed kasutavad tehnoloogilisi vahendeid peamiselt kodus, saab siiski ka õpetaja suunata lapsi antud teemal. Õpetada lastele turvalist interneti kasutust, rääkida lastele, et enda andmeid ei tohi nemad internetis kuskile sisestada ega jagada informatsiooni oma pere ja enda kohta võõrastele inimestele. Õpetaja saab tutvustada erinevaid lastele suunatud õpikeskkondi ja võimalusi kuidas saab internetis õppida.
Oluliseks teguriks on muidugi täiskasvanu sh ka õpetaja enda oskused ja teadmised.
Väga hea võimalus selleks on internetilehekülg www.targaltinternetis.ee. Seal on juhendeid nii lapsele, noorele, lapsevanemale kui ka õpetajale.
Siinkohal tooksin välja minu jaoks olulised soovitused lapsevanemale.
- Pidage meeles, et see, mida olete õpetanud lapsele heaks inimeseks olemisest, kehtib ka digitaalses maailmas
- Eeskuju kasvatab rohkem kui õpetussõnad
- Oskus ise digimaailmas hakkama saada on hädavajalik ja eeldab õppimist
- Tuvastage veebilehed, mida soovite, et teie laps külastaks
- Leppige lapsega kokku reeglid interneti ja nutiseadmete kasutamises ning jälgige ka nende mõlemapoolset täitmist
- Tegutsege lapsega koos ka digitaalmaailmas
- Olge ka ise sotsiaalmeedias pädev
- Olge oma lapsega seotud sotsiaalmeedias, kuid austage tema privaatsust ka seal
- Alati proovige enne mõista, kui hakkate hukka mõistma
- Pidage alati meeles, et arvuti ega nutivahend ei asenda lapsevanemat.
Samal internetileheküljel leidub ka lastele kergesti arusaadavat, piltidega illustreeritud ning isegi videomaterjali jutustatuna läbi lastele tuttavate tegeleaste, olgu selleks siis Jänku-Juss või mesilasetüdruk Bibi.
Tänane maailm on väga tihedalt seotud infotehloloogia ja infotehnoloogiliste vahenditega. Lapsed tutvuvad sellega üha varem ja see annab lastele võimaluse avastada uut ning muuta õppimise protsessi huvitavamaks. Täiskasvanu roll on kaitsta ja suunata lapsi virtuaalses maailmas toimetamisel. Õpetaja peab olema ise motiveeritud uudseid asju õppima ja proovima. Minu arvates just kohanemine pidevalt muutuva maailmaga ja uute võimaluste oskuslik kasutamine oma eesmäkide saavutamisel on edu võtmeks.
Kasutatud allikad
Jänku-Jussi internetimaailm 1.osa. Vaaadatud aadressil https://youtu.be/yWu5vw5L1uU
Teavitusmaterjal Arukas klõpsamine internetis, 2016 a. Loetud aadressil http://laps.targaltinternetis.ee/wp-content/uploads/2016/09/Bibi-kingitus-PDF.pdf
MukiMuri mängud, Kersti Klauks, 2014-2016a. Vaadatud aadresil https://muki.loremipsum.ee/
Targalt internetis, nõuanded lapsevanemale. Vaadatud aadressil http://www.targaltinternetis.ee/lapsevanematele/nouanded/
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar