Õpilepingu loomiseks aines Haridusinnovatsioonipraktika I võtan kõige pealt ette oma eelmisel õppeaastal koostatud DigCompEdu analüüsi ning teen selle korra veel läbi, hindamaks oma hetke seisu. Huvitav on näha, kas on vahepeal toimunud arengut või olen tammunud samal kohal.
1. Professionaalne kaasatus
1.1 Organisatsiooniline suhtlus ( olin tase A2, hetkel hinnang B1 )
Lisaks kasutuses olevale Eliisile, Facebooki lasteaia õpetajate ühisele grupile, iga rühma lastevanemate grupile ning lasteaia oma veebileheküljele, mida pidevalt täiendatakse ning sealt leiab oluliseima hõlpsalt üles, ei ole organisatsiooni siseseks suhtluseks midagi juurde kasutusele tulnud.
Kui ma eelnevalt olin rohkem passiivne lugeja, siis nüüd olen hakanud ka rohkem sõna sekka ütlema ning oma mõtteid avaldama, infot jagama kolleegidele nt. erinevaid artikleid, koolitusi, kasulikku lugemist jms. Arutlesin julgelt uue õppekava teemal kolleegidega.
Arengukava: jätkan olemasolevate keskkondade kasutamist, otsin uut infot, läbin kõik haridustehnoloogiasuuna õppeained.
1.2 Professionaalne koostöö ( Olin tase B1, hetke hinnang B1 )
Senisele maja välisele suhtlusele läbi Lasteaednike Liidu või Lasteaednike ideede grupi ning oma lasteaia kolleegidega on kasutusel Facebooki Riisipere Lasteaia õpetajate grupp ning vahetule suhtlusele igapäevaselt lasteaias kohapeal, ei ole koostöökanaleid juurde lisandunud. Oma lasteaia siseselt olen muutunud aktiivsemaks ning julgemaks, lasteaia väliselt pelgan veel oma kogemuste pagasi puudumist ning olen pigem lugejaks info vastuvõtjaks jäänud.
Arengukava: Edasi arenemiseks peaksin tulema passiivse jälgija staatusest välja ning hakkama rohkem sõna sekka ütlema ning kaasa arutlema. ETwinningu näol olen saanud uue keskkonna, kus hakata professionaalset koostööd praktiseerima.
1.3 Peegeldav praktika ( Olin tase A1, hetke hinnang A1 )
Ma jätkuvalt tunnen, et minu individuaalne reflekteerimine ja oma pedagoogiliste digioskuste kriitiline hindamine on nõrk külg. Antud analüüsi koostamine aitab mul taaskord oma hetke seisu määratleda ja ka sellest järeldused teha.
Arengukava: Sellest punktist aitab mind edasi ise aktiivne olemine, uurimine milliseid uuendusi on digivaldkonnas ning kuidas neid edukalt sulandada oma igapäeva töösse.
1.4 Digitaalse pedagoogilise tegevuse aktiivne arendamine ( Olin tase A1, hetke hinnag A2 )
Võrreldes esimese DigCompEdu eneseanalüüsiga tunnen ma end hulga enesekndlamalt.
Olen enda digitaalse pedagoogilise tegevuse arendamisele teadlikult rohkem tähelepanu pööranud. Mind on siinjuures aidanud palju Haridustehnoloogia sunna loengud ja praktikumid ning reaalselt õpitu edasi rääkimine vähemalt ühele kolleegile lasteaias, mis omakorda kinnistab veelgi minu teadmisi.
Arengukava: Kindlasti saaksin teha siinkohal veel rohkem. Leida temaatilisi konverentse ning osa võtta rohkematest online konverentsidest. Hea veebileht selleks on nt HITSA.ee või haridustehnoloogid.ee kus leidub ka veebiseminare.
2. Digitaalsed ressursid
2.1 Digitaalsete ressursside valimine ( Olin tase A2, hetke hinnang B1)
Oskan valida ja hinnata digitaalseid ressursse lähtudes õppurite rühma iseärasustest ja pedagoogilisest lähenemisest. Suhtun leitud infosse kriitiliselt ja oskan selle usaldusväärsust hinnata. Kasutan mitmeid otsingumootoreid, ei piirdu ainult esimese ette juhtuva infoga. Koolis õpitud aeg ja läbitud ained on mind veelgi enam õpetanud olem allikakriitiline ning sundinud hindama usaldusväärtust. Tunnen end selles vallas tugevamini kui varem.
Arengukava: Edasi jõudmiseks peaksin nüüd püüdma ka integreerida õppetöösse rohkem digivahendeid ning kasutama interaktiivseid võimalusi.
2.2 Digivahendite loomine ja muutmine ( Olin tase A1, hetke hinnang A2 )
Õppetöö tarbeks olen loonud Blogger keskkonnas oma isikliku blogi, aga rohkem ma ei ole midagi digitaalset loonud ega ka parendanud. Õppeainete raames olen tundma saanud ka teisi keskkondasid nt Padlet ja Endomondo jt milledega mul varem kokkupuude täiesti puudus ning ma tahan 3-liikmelise võistkonnaga see aasta osa võtta ProgeTiigri üritusest oma lasteaialastega vanuses 5-7. Teen seda just iseenda tagant utsitamise nimel ning põnev saab see kindlasti olema.
Arengukava: Õppeainetest ootan huviga igasuguseid praktilisi ülesandeid nt multimeediumi loomine. ProgeTiigril üritusel osalemine saab olema kindlasti uute asjade loomise innustajaks.
2.3 Digivahendite manageerimine, kaitsmine, jagamine ( Olin tase B1, hetke hinnang B1)
Olen teadlik autoriõiguse kaitse seadusest ning suhtun sellesse täie tõsidusega. Oskan kaitsta on isiklikku blogi ning vajadusel saan sellele ligipääsu koodi lisada. Samuti tuleb tõsiselt suhtuda isikuandmete kaitsesse lasteaias, mitte kasutada paroolide automaatset meeldejätmist internetilehekülgede külastamisel ning tööarvutile sisenemiseks parool peale. Oma isiklike materjalide hoidmiseks meeldib mulle Google Drive, just sellepärast, et sinna on mul ligipääs olenemata millist seadet parasjagu kasutan.
Arengukava: Järgmise etapi saavutamiseks peaksin ma saama rohkem kogemusi laste ja lastevanematega suhtlemisel ning praktiseerida targalt ja vastutustundlikult suhtlemist. Kogemuse tulevad igapäevaselt, lastega koos töötades.
3. Õpetamine ja õppimine
3.1 Õpetamine ( Olin tase B1, hetkel hinnang B2 )
Võrreldes möödunud kordse analüüsiga on mul tänaseks juba rohkem praktikat seljataga, aga ma arvan, et oskan kavandada ja kasutada vastaval ajahetkel vajalikku digivahendit, et õpetamist ja õppimist senisest mitmekülgsemaks ja huvitavamaks muuta. Mulle meeldib lastega koos tegutseda ning olen ise aldis uusi asju avastama ning seda lastele edasi õpetama. Õppetegevustes olen kasutanud lastega tahvleid ja neis erinevaid õppemänge, Bot´te, Dashi, QR-koode, liitreaalsust ja veel.
Arengukava: Jätkuvat on vaja oskuste ja teadmiste kinnistamiseks kasutada võimalikult palju erinevaid digivahendeid, praktiseerida ning saada kogemusi. Kuigi positiivne on tõdeda, et ma tunnen end selles vallas palju enesekindlamalt.
3.2 Juhendamine ( Olin tase A2, hetke hinnang B1)
Digivahendeid saab õppetegevuses kasutada nii individuaalselt kui ka grupiga tegutsedes harjutamaks meeskonnatööd ja üksteisega arvestamist. Õppetegevuses olen kasutanud erinevaid robootikavahendeid nt. Beebot-id, Dash, Ozobot ning smart tahvlil olen kolleege juhendanud lastele suunatud õppetegevustega internetilehekülgedel nt. Lasteekraan.ee, Freppy.eu
Arengukava:
3.3 Koostöine õppimine ( Olin tase A2, hetke hinnang B1)
Lastega koos toimetades ja digivahendeid kasutades olen püüdnud rakendada juhendavat ja suunavat rolli, mitte liialt laste eest asju ära teha. Ma soovin, et neil tekkiks enesekindlus ise hakkama saada ja oskus rühmakaaslastega arvestada. Mina ise ülikooli pinnalt kursusekaaslastega kasutan koostöiseks õppimiseks GoogleDrive, samuti Facebooki gruppi või Messengeri. Avastamata on veel siiani eDidaktikumi võimalused. Tunnen end juba palju vabamalt ja julgen küsida kolleegidelt nõu või arutleda
Arengukava: Siit edasi liikumiseks peaksin veel rohkem lastega läbiviima digivahenditega ülesandeid, mis nõuavad grupiga tegutsemist. Eelkõige just mõelda ise ka välja need ülesanded.
3.4 Isereguleeritud õppimine ( Olin tase A2, hetke hinnang A2 )
Võimalust õpilastel ise oma õppimist kavandada, jälgida ja ka mõelda mis läks hästi ja mida saaks paremini teha. Mulle meeldiks väga näha lapsi ise kogemas protsessi ja et nad samas ka näeksid oma tulemust. Olen kolleegidega sel teemal nõu küsinud, aga minu jaoks kasulikku arutelu ei ole sellest tekkinud.
Arengukava: Pean mõtlema, kuidas anda lastele rohkem võimalust ise oma tegevust planeerida, tulemust näha ja sellest õppida.
4.Hindamine
4.1 Hindamisstrateegia ( Olin tase A1, hetke hinnang A2 )
Digitaalselt kompetentne õpetaja peab olema võimeline arvestama, kuidas digitehnoloogiate kasutamine võib tõhustada olemas olevaid hindamisstrateegiad ning seda kuidas seda saaks kasutada uute innovaatiliste hindamislahenduste loomiseks. Antud pädevuse olemusest saan ma aru, aga kuidas seda lastaias rakendada, vajab veel süvitsi mõtlemist. Tutvunud olen Kahooti kui ka Learning Apps´iga, mis annab ka mulle tööriistu juurde.
Arengukava: Antud valdkonnas on küll muutusi toimunud, kuid ma ise tunnen, et hindamine on hetkel nõrk koht. Küll aga ma proovin lõimida tegevusi robootikavahenditega, mis näitavad kas lapsed on omandanud teatud teema nt. kujundite/värvuste tundmine, õigele kujundile, värvusele liikumine.
4.2 Andmete analüüsimine ( Olin tase A1, hetke hinnang A2 )
Õppija tegevuse, soorituse ja progressi jälgimine on andmete analüüsimise seisukohalt väga oluline. Mina olen valmis lapse arengu ja edasijõudmise hindamisel kasutama digivahendeid. Õpetajal on omal võimalus luua digitaalne oma rühma laste jälgimise, hindamise ja analüüsimise vahend. Seda läbi õppeaasta täiendada ja kasutada seda nt lapsevanemale tagasiside andmiseks lapse arengust. Kuna mina ei ole veel rühmaõpetaja, siis minul taolist vahendit tekitatud ei ole, aga mõtted selles suunas hakkasid liikuma küll.
Arengukava: Siit tasemelt edasi minekuks peaksin otsima ja kasutusele võtma rohkem online mänge, kiiret tagasisidet ja analüüsi võimaldavaid lahendusi. Minu praegustele teadmistele tuginedes oskaksin kasutada Kahooti ja LearningAppsi, kus tagasiside avaldub kohe, kui laps on teinud oma vastustes valiku.
4.3 Tagasiside ja planeerimine ( Olin tase A1, hetke hinnang A1 )
Digivahendeid saab kasutada õigeaegse tagasiside andmiseks ja selle toel ka kohandada õpetamise strateegiaid. Kuna mina veel tegevõpetajana ei tööta, siis ei ole pidanud tagasisidet lapse arengust vanematele andma, aga seda saab kindlasti teha toetudes piltidele, salvestatud töödele, märkmetele lapse tegevustest jms.
Arengukava: Järgmine samm siit edasi oleks reaalselt endale kas välja mõelda või hakata kasutama mingit olemasolevat planeerimise ja tagasisidestamise tööriista nt. kasvõi Eliisi või oma märkmete lehte ning jooksvalt põgusad suulised vestlused vanematega. Kord aastas peetakse arenguvestluseid.
5. Õppijate innustamine
5.1 Juurdepääsetavus ja kaasamine ( Olin tase B1, hetke hinnang B1)
Oluline on kõikidele õpilastele juurdepääsu tagamine õpevahenditele ja õppetegevusele, ka erivajadustega õpilastele. Lasteaias on olemas tahvelarvutid ja mitmed erinevad robootika komplektid ning kasutan neid üpris sageli, et innustada laste loovat ja aktiivset tegevust.
Arengukava: Veelgi enam kaasata lapsi digivahenditega tegevustesse ning püüda leida igale lapsele sobiv tegevus ja raskusaste. Õppida tundma erinevaid pedagoogilisi strateegiaid ning tagama, et kõik lapsed saakas vajaliku tähelepanu ja abi.
5.2 Diferentseerimine ja isikupärastamine ( Olin tase A2, hetke hinnang A2 )
Oskan hinnata ja arvestada laste eripäradega nt loomupoolest kiiremad ja aeglasemad lapsed ning lasen vastavalt sellele toimetada lastel omas tempos. Bot´idega oleme seda ka praktiseerinud, andnud lastele erinevalt aega (rahulikumad, kiiremad lapsed), kergem ja raskem variant ülesandest
Arengukava: Siit edasi minekuks peaksin praktiseerima neid võtteid ka teistuguste ikt vahenditega, nt meil on olema Dash ja Dot, Ozobot ja Matatalab.
5.3 Õppijate aktiivne kaasamine ( Olin tase A2, hetke hinnang B1)
Väga oluline on kaasata õpilasi just nö käed külge tegevustesse, et suurendada nende aktiivset osalust ning harjutada loomingulist väljendust. Antud pädevust kasutan ma väikeste lastega väga palju, tegelikult iga päev. Ma eelistan laste eest asju mitte ära teha innustada neid kaasamõtlema ning end loominguliselt väljendama. Üritan luua erinevaid võimalusi nii individuaalseks kui grupitööks ja aidata ka õpetajal neid võimalusi tema tegevuses leida.
Arengukava: Digivahendite kasutamine on väga hea viis laste tähelepanu äratamiseks ning nende kiireks tegevusse kaasamiseks. Mida rohkem on käed-külge tegevust, seda paremini laps õpib. Edasi arenguks peaksin leidma õiged vahendid, mida kasutada sihipäraselt kindla õpiväljundi saavutamiseks.
6. Õppijate digipädevuste parendamine
6.1 Informatsioon ja meedia kirjaoskus ( Olin tase A2, hetke hinnang A2)
Praeguses infokülluses olevas ajastus on väga oluline aidata lastel arusaada kuidas leida digimaailmas informatsiooni ning vajalikke vahendeid. Ja mis kõige olulisem, julgustada lapsi vajadusel abi küsima. Kuigi lapsed lasteaias iseseisvalt internetist infot ei otsi, võivad nad teha seda kodus, olenevalt kui palju või vähe digivahendite aega kodudes võimaldatakse, siis on laste digikäitumine küllaltki palju täiskasvanu suunata. Mina saan aidata erinevatel hariduslike mängudega veebilehtedel suunata lapsi ja õpetada navigeerima.
Arengukava: Järgmise taseme saavutamiseks peaksin ma rakendama õppetegevusi, mille laps kasutab digivahendit teabe hankimiseks ning et ma saaksin õpetada teabe leidmist, selle usaldusväärsust ning erinevatest allikatest pärit teabe võrdlemist.
6.2 Digitaalne kommunikatsioon ja koostöö ( Olin tase A2, hetke hinnang A2 )
Õppetegevus, ülesanded ja hinnangud nõuavad õppijalt aktiivset ja vastutustundlikku digitehnoloogia kasutamist suhtluseks, koostööks ja ühiskonna osaluseks. Sessioonõppe üliõpilasena saan mina seda väga palju praktiseerida oma kaastudengitega just sessi välisel ajal, erinevate keskkondade kaudu. Ning meie kiire elutempoga ühiskonnas, saavad ka lapsevanemad üksteisega pakilisema info jagatud ja arutelud peetud just tehes koostööd interneti vahendusel.
Arengukava: Järgmine samm siit edasi oleks ise tuua suhtlusesse, kas siis vanematega või kolleegidega, mõni uus keskkond. Hetkel on mul meeles just e-Twinning, mida ma tahaksin kolleegidele tutvustada.
6.3 Digitaalse infosisu loomine ( Olin tase A1, hetke hinnang A1)
Päris uut infosisu vast lasteaialaps veel ise luua ei oska, aga mina saan lapsi julgustada tehnoloogiat kasutama ning tutvustada erinevaid võimalusi. Selgitada lastele, mis on autoriõigus ning miks see on oluline.
Arengukava: Järgmise sammuna võiksingi proovida luua ise midagi, nt kasutada lastega kaamerat ja teha sellest väikene animatsioon.
6.4 Vastutustundlik kasutamine ( Olin tase B1, hetke hinnang B1)
Võtta kasutusele vastavad meetmed, et tagada õppijate füüsiline, psüühiline ning sotsiaalne heaolu digivahendite kasutamisel. Kuna lapsel on nutimaailmast lihtne sõltuvusse jääda, saan mina õpetada lapsi kasutama digivahendeid ohutult ja mõõdukalt, et nende tervis ja ka reaalsed sõprussuhted teiste lastega kannatada ei saaks.
Arengukava: Olla jätkuvalt kursis ja uuendada oma teadmisi vastutustundlikust digimaailma kasutamisest, juhendada teisi kolleege ning olla teistele eeskujuks, kelle poole vajadusel pöörduda.
6.5 Digiprobleemide lahendamine ( Olin tase A2, hetke hinnang A2)
Väiksemate probleemidega üritan ise hakkama saada ning vajadusel uurin ja oskan otsida, kus vajalikku infot leida. Suuremate probleemidega pöördun pigem spetsialisti poole. Mina ise saan lapsi julgustada probleemide tekkimisel pöörduda täiskasvanud inimese poole, kes aitab lahenduse lahendada.
Arengukava: Järgmise sammuna võiksin ma lasta ise lastel digivahenditega (kontrollitult) katsetada ning üritada anda neile ise võimalus lihtsamatele probleemidele lahendus leida. Olles ise sealsamas abiks juures olemas.
Olles analüüsi taaskord läbi teinud, on tegelikult hea meel tõdeda, et nii mõneski punktis olen ma tase kõrgemale tõusnud ning tunnen end kindlamalt. Kuid ma ei tea, kas olen liiga kriitiline endaga, kui on ka valdkondi, mis vajavad tõsisemat lähenemist nt. punktid 5. Õpijate innustamine ja 6. Õppijate digipädevuste parendamine.
Õpileping
Minu eesmärgid:
Varasemalt ei ole mul Haridustehnoloogia praktikaga kogemust ning kui praktikal ette nähtud ülesandeid vaadata, siis tundub see veidi hirmutav, kas ma ikka saan hakkama. Kas ma saan mitte lihtsalt hakkama vaid suudan pakkuda midagi lastele ning innustada ka oma juhendajat IKT vahenditega toimetama.
Praktika eesmärgiks on toetada minu enda praktiliste oskuste kujunemist IKT vahendite kasutamisel, vilumuse suurendamine läbi erinevate praktikal tehtavate ülesannete.
- Analüüsida IKT kasutamist praktikaasutuse õppeprotsessis;
- Viia läbi õppetegevusi/tunde, kasutades info- ja kommunikatsioonitehnoloogia vahendeid;
- Abistada õpetajaid õpitarkvara leidmisel ja selle kasutusele võtmisel õppeprotsessis (tehnoloogia kasutamine ja tehnoloogiliste probleemide lahendamine);
- Analüüsida ja hinnata kriitiliselt valitud suunda arvestades enese teoreetiliste teadmiste ja praktiliste oskuste taset.
Strateegiad: Eesmärkide saavutamiseks loodan vajadusel tuge saada õppejõult ja ideid läbi arutelude ka kursusekaaslastelt. Suureks abiks on kindlasti kohustuslik kirjandus ning erinevad videomaterjalid veebis. Oma lasteaiapoolselt juhendajalt loodan saada tuge ning positiivset suhtumist minu kohal olemisse ning tegevustesse.
Vajalikud vahendid ja ressursid:
Kõige suuremaks ressursiks, mida ma vajan on piisav aeg praktika rahulikuks läbiviimiseks. Kõik mulle tarvilikud IKT vahendid on olemas lasteaias, ise ma midagi praktikale kaasa võtma ei pea. Lapsed ma loodan on minu planeeritud tegevustest huvitatud ning kergesti kaasatavad, mida üldiselt digivahenditega tegevustega nad ka on.
Eesmärkide ja saavutuste hindamine:
Oma eesmärgid olen saavutanud, kui olen Haridustehnoloogia praktika ülesanded edukalt sooritanud. Kui olen saanud jälle grammikese enesekindlamaks ning nautinud lastega koos tegutsemist ning ka juhendavale õpetajale pakkunud avastusrõõmu ning innustanud teda jätkama digivahendite kasutamist õppetegevustes.
Väga rahul oleksin siis, kui praktika läbimisega saaksin üle vaadata uuesti DigComp Edu 5. ja 6. punkti, õppijate innustamine ning õppijate digipädevuste parandamine ja suudaksin end kasvõi ühe punkti osas tase kõrgemale tõsta.
ALLIKAD
Redecker, C. (2017). European Framework for the Digital Competence of Educators: DigCompEdu.Luxembourg: Office oft the European Union.
Loetud aaressil:
https://ec.europa.eu/jrc/en/publication/eur-scientific-and-technical-research-reports/european-framework-digital-competence-educators-digcompedu