Internetis on väga palju huvitavaid ja arendavaid õpikeskkondasid ja -materjale, mis on suunatud erinevas vanuses lastele. Käesoleva ülesande eesmärk on leida minu omal vabal valikul internetist üks digitaalne õppevara/materjal ning seda analüüsida.
Õppematerjali tutvustus
Millega on tegu?
Loodusheli.ee Põnev avastusretk looduse helimaailma.
Mis eesmärgil see on loodud?
Antud digitaalses õppekeskkonnas pakutakse võimalust kuulata erinevate loomarühmade esindajate hääli ja palju muid helisid. Samuti helisalvestusi, kus võib korraga kuulda mitmete konkreetsetele kooslusele iseloomulike liikide hääli ehk helimaastikuid nt. helisid niidul ja põllul jpm. Loodusheli.ee keskkonnas on võimalik läbiviia viktoriine nii vaba osalusega kui ka registreeritud võistkondadega. Uuendusena saavad kõik huvilised ise antud digitaalset õppekeskkonda täiendada ja uut sisu juurde luua, tehes helivaatlusi vastava rakendusega "Minu loodusheli"
Veebikeskkond on tehtud 2016 aastal Tartu Ülikooli loodusmuuseumi, Keskkonnainvesteeringute Keskuse ja Eesti Looduskaitse Fondi koostööna.
Digitaalse õppematerjali loomise põhimõtted ja nõuded
Kvaliteetne digitaalne õppematerjal on:
- õppimist toetav
- sisult kvaliteetne
- motiveeriv
- kohandatav
- interaktiivne
- autoriõiguse järgiv
- kasutajasõbralik
- tehniliselt korrektne ja ühilduv
- leitav
Õppimist toetav
Õppimist toetavad põhimõtted
Analüüsitav veebilehekülg vastab sihtrühma (eelkooliealised, kuid pigem põhikooliastmes õpilased) vajadustele ning on loodud eesmärgiga õpetada/kinnistada lastel loodusega ning loodushäältega seonduvat. Kuna antud veebilehel on suurem rõhk helide kuulamisel, aga laps ei õpi ainult kuulamise teel, vaid soovid ka oma nägemismeelt kasutada, siis mina leian, et nägemisfunktsiooni toetamisele on selles õpikeskkonnas liiga vähe tähelepanu pööratud.
Õppematerjalide loomise siht on toetada õpitulemuste ja õpieesmärkide saavutamist. Õpieesmärkide saavutamist saab kontrollida läbi ülesannete lahendamise või interaktiivsete viktoriinide.
Sisult kvaliteetne
Veebilehekülg on sisult kvaliteetne, olles nii ainealaselt kui ka keeleliselt korrektne. Silmahakkavaid vigu ei tuvastanud.
Motiveeriv
Veebilehekülg on motiveeriv. Pildimaterjali on küll väga minimaalselt (ülesannete vaates võib tulla ette küsimusi pildil oleva looma/linnu kohta), kuna tegemist on loodushelide kuulamisega, kuid need helid juba iseenesest on väga põnevad ja kaasahaaravad kuulata.
Kohandatav
Veebilehel kättesaadav materjal ei ole õpetaja poolt kohandatav. On küll viktoriinis variant algajatele ja edasijõudnutele, kui õpetaja seal ise vastavalt vajadusele muudatusi/korrektuure teha ei saa.
Interaktiivsus
Õppematerjal on interaktiivne. Võimaldades nii helide kuulamist, mõningate piltide tundmist, ülesannete lahendamist, kui ka viktoriinide läbiviimist grupitööna. Uue sisu loomist ehk oma helisalvestise üleslaadimist veebikeskkonda. Õppija saab suhelda nii õppematerjali, õpetaja kui ka kaasõpilastega.
Autoriõiguseid järgiv
Kui õppematerjali autor kasutab teiste loodud materjali, siis peab ta allikale selgelt ja korrektselt viitama. Antud veebilehel on viidatud iga helisalvestise tegijale korrektselt.
Kasutajasõbralik
Õppematerjal ei ole visuaalselt väga köitev. Puudu on pildimaterjalist, mis köidaks just eelkooliealisi loodusesõpru. Iga erineva helisalvestise juures võiks olla ka selle konkreetse looma/linnu/putuka pilt, kelle häälitsust kuulatakse. See tekitaks veelgi parema seoses lapsel heli ja selle tekitaja vahel ning hõlbustaks uue info kinnistumist.
Tehniliselt korrektne ja ühilduv
Kuna õppematerjali loomisel tuleb tähelepanu pöörata ka tehnilisele korrektsusele, toimimisele ja ühilduvusele ning õppematerjal peab olema probleemideta kasutatav erinevates seadmetes ja veebilehitsejates, siis oli hea meel tõdeda, et antud veeblehekülg töötas sama hästi ka mobiiltelefonis. Kõik lingid avanesid ja helifailid mängisid tõrgeteta. Tekstid on loogiliselt liigendatud ja kergesti loetavad.
Leitav
Õppematerjal on googeldades kergesti leitav. Mina leidsin selle alustades otsinguid märksõnaga looduse hääled. Kuigi ma ei olnud sellest veebilehest varem üldse teadlik, aga meil oli lastega just sügisene mets ja metsaloomad lasteaias teemaks ning ma soovisin lastele loomade hääli lasta kuulata, siis oli otsimine lihtsam kui ma arvata oskasin.
Ettepanekud õppevara edasiarendamiseks
Ma leian, et antud õppematerjal vastab üldjoontes digitaalse õppematerjali põhimõtetele ja nõuetele. Kuigi tegemist on helisalvestistele rõhku paneva õpikeskkonnaga, siis võiks just ka nooremale sihtrühmale mõeldes lisada juurde ka visuaalset köitvust pildimaterjali näol. Samuti võiks nii viktoriinist kui ülesannetest olla üks variant kohandatud/kohandatav lasteaialastele.
Muus osas sümpatiseerib see veebilehekülg mulle väga. Kindlasti salvestan selle omale järjehoidjasse ning võtan kasutusele lastega tegutsedes.
ALLIKAD:
Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse (HITSA) kvali. (2019, Oktoober 29). Digitaalse õppematerjali loomise soovitused. Loetud aadressil http://oppevara.estmarx.pri.ee/
Loodusheli (2016). Loetud aadressil http://www.loodusheli.ee/
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar